AirBag Kontrolü Yapan Tek Firma – Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz İzmir

Airbag Nedir & Kontrolü Neden Önemli ?

İzmir’de Oto Cerrah Ekspertiz Aracın kaza anında emniyet kemerleri patlamış mı, kilitlemiş mi ve direnç ile kandırılmış mı, işlem görmüş mü direksiyon airbagı patlamış mı, yolcu airbagı patlamış mı, tavan diz koltuk airbagları açılmış mı, işlem görmüş mü, detaylı bir şekilde bakan kontrolünü sağlayan TEK ekspertiz firmasıyız

Hava yastığı türleri

 • Ön . Modern otomobillerde iki ön hava yastığı bulunur – sürücü için (direksiyon simidine monte edilmiş) ve ön yolcu için (ön panelin üstüne monte edilmiş). Çarpmanın kuvvetine göre iki veya daha fazla açılma aşamasına sahip hava yastıklarına adaptif denir. Ön yolcu hava yastığı genellikle devre dışı bırakılabilir.
 • Yanal . Çoğunlukla ön koltukların arkasında bulunurlar. Bazı otomobil donanımı seviyelerinde, arka koltuktaki yolcular için yan hava yastıkları da dahil edilmiştir. Modern hava yastıklarının iki bölmesi vardır – daha sert ve daha yumuşak. Birincisi pelvisi korumak için tasarlanmıştır ve ikincisi göğsü korur.
 • Dizler için . Bunlardan biri sürücü için direksiyon simidinin altına monte edilir ve ön yolcu için torpido gözünün altına monte edilir.
 • Perde tipi . Aracın modeline ve donanım seviyesine bağlı olarak, tavanın önüne veya arkasına ve ayrıca kolonların arasına monte edilebilirler.
 • Merkez . Ön koltukların kol dayanağına veya arka koltukların arkalıklarının ortasına monte edilir.
 • Yayalar için . Amacı, otomobille çarpışma durumunda yayaların olası yaralanmalarını azaltmaktır.
Airbag-Kontrolu-Yapan-Ekspertiz-Izmir
Airbag-Kontrolu-Yapan-Ekspertiz-Izmir

Hava yastıklarının çalışma prensibi

Hava yastığının unsurları şunlardır:

 • gazla doldurulmuş elastik kapsül;
 • gaz jeneratörü;
 • Yönetim Sistemi.

Kontrol sistemi aşağıdaki unsurlara sahiptir:

 • kontrol ünitesi;
 • darbe sensörleri.

Gaz üreteci muhafazasına bir katı yakıt yükü yerleştirilir. Sensörler, kuvveti izin verilen değeri aşan bir darbe algıladığında, sinyal kontrol ünitesine iletilir. İkincisi, kendisine sunulan bilgileri analiz eder ve gerekirse ilgili hava yastığının gaz jeneratörünü etkinleştirir. Hava yastıkları tek kullanımlıktır.

Hava yastığı , bir kaza anında otomobildeki yolcular için en önemli güvenlik koruma sistemlerinden biridir. Bununla ilgili olarak hava yastığı, emniyet kemeri, hava yastığı kontrol paneli (SRS modülü), yan darbe sensörü, yolcu varlığı sensörü gibi kavramlar bulunmaktadır. Hava yastıklarının açıldığı bir kazadan sonra (genellikle 20 km / s’den yüksek bir hızda), hava yastığının bilgisayarına profesyonel bir servisin müdahalesi olmadan silinemeyen bir hata kaydedilir.

Arabanızın SRS modülü, arabanızdaki ana airbag kontrolüdür. Hava yastığının açıldığı bir çarpışmadan sonra, gösterge paneli göstergesi modül tamir edilene (veya bazı durumlarda değiştirilene) kadar yanar. Paradan tasarruf etmek için, Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz servisini (İzmir Oto Ekspertiz) sunuyoruz.

Bir kazaya ek olarak, bu arızalar hava yastığı değişiklikleri, küçük şoklar veya SRS lambasının yanmasına neden olan onarımların bir sonucu olarak da meydana gelebilir. Diğer bir neden, koltukların altına yerleştirilmiş kablolar, hareket ettikçe, kablolar ovulur, kir ve diğerleri nedeniyle soketler gevşer.

Hava yastığı modülü sıfırlama işlemi sırasında silinen hata kodları veya çarpışma verileri, bilinen kendi kendine teşhis araçlarıyla silinemez. Bu nedenle, Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz‘de uzmanların müdahalesine ihtiyaç vardır.

 • Kesin hatanın teşhis OBD2 soketi ile teşhis;
 • SRS modülünü araç modeline göre yerleştirmek – çoğu zaman iki ön koltuk arasında bulunan orta konsolun altındadır. Ayrıca zeminin ortasında, gösterge panelinin altında veya daha seyrek olarak sürücü veya yolcu koltuğunun altında olabilir;
 • Akü kablosunun çıkarılması ve hava yastığı kontrol modülünün sökülmesi;
 • Uzman araç çilingirimiz, hataların direkt olarak modülün hafızasından özel ekipmanlarla temizlenmesi hizmetini gerçekleştirir;
 • Hava yastığı modülü yeniden takılır ve yeniden bağlanır.

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz İzmir’de bizi ziyaret edin, size yardımcı olalım. Daha fazla bilgi için önceden bizimle iletişime geçin.

Arıza durumunda ne yapmalı?

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz firması olarak hava yastığı onarım prosedürleri söz konusu olduğunda şunları yapmanızı tavsiye ediyoruz :

 • Çoğu durumda, hava yastığı kontrol modülünün değiştirilmesi gerekir. Yeniden kullanılamayan bir şok sensörü içerir. Hava yastığı kontrol modülü değişmezse, hava yastığı sisteminin tamamı çalışmayacaktır.
 • Emniyet kemeri tokaları ve toplayıcıları genellikle değiştirilir. Bazı araçlarda, hava yastıklarını açmadan önce sıkan emniyet kemeri tokası veya toplayıcı gergileri bulunur. Tek kullanımlık bileşenlerdir.
 • Hava yastıklarının değiştirilmesi gerekiyor. Takılan tüm hava yastıkları yenileriyle değiştirilmelidir.
 • Hasarlı olmadıklarından emin olmak için kablolar ve konektörler kontrol edilmelidir.

Sürücünün direksiyon simidini açılmamış bir hava yastığı ile değiştirmek oldukça basittir, ancak diğerlerinin çoğu zaman alıcı ve yoğundur.
Yolcu tarafında, hava yastığı açıldığında ön panelden yırtılır. Yandan çarpma durumunda hava yastığı çıkıştaki koltuk kılıfından kırılabilir. Ve yan hava yastıkları tavan döşemesini yok eder. Bu maliyetler, çarpışma onarımının maliyetini önemli ölçüde artırır.

Airbag-Kontrolu-izmir
Airbag-Kontrolu-izmir

Hava yastığının çalışmasını ne zaman kontrol etmeliyim?

Hava yastıkları bugün piyasada en çok aranan teknolojilerden biridir. Cihaz, minimum konfigürasyonla en ekonomik arabalarda bile bulunabilir. Bu güvenlik sistemi her gün yolcuları ve sürücüleri ciddi yaralanma ve ölümden kurtarır. Hava yastıklarının önemi göz önüne alındığında, sürücüler bunlardan ciddi taleplerde bulunur.

Genellikle yeni bir araba satın aldığınızda hava yastıklarını nasıl kontrol edeceğinizi düşünmeniz gerekmez. Ancak soruyu gözetimsiz bırakın.

Hangi durumda hava yastıklarını kontrol etmeye değer? Kullanılmış bir araba alırken pasif koruma için cihazların varlığını Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz tarafından mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir. Satıcının hava yastıklarının yokluğunu veya hasarını gizlediği durumlar vardır. Böyle bir araba satın alırsanız risk alırsınız – hava yastıkları doğru zamanda çalışmaz.

Hava yastıklarını kontrol etmenin yolları

Satıcı, aracın bir kazaya karıştığını gizlemiyorsa, yastıkların “vurulduğu” ve değiştirilip değiştirilmediğinin açıklığa kavuşturulması gerekir. Her halükarda, pasif koruma cihazlarının mevcudiyeti için Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz tarafından araç dikkatlice incelenmeden imkansızdır.

Hava yastıklarını kontrol etmenin iki yolu vardır:

 • görsel olarak veya minimum araçla;
 • dijital teşhis ve özel elektronik ekipman kullanımı.

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz Nasıl Çalışır ?

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz, her zaman yapılan işin ciddiyetini ve sorumluluğunu bilen, iyi eğitimli ve tecrübeli bir ekip ile çalışır.

Sektöründe faaliyet gösteren Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz, kurulduğu günden bu yana kaliteden ödün vermeden müşterilerine hava yastığı tamiri ve satışı, araç gösterge panellerinin tamiri ve satışı, kayış tamiri sunmaktadır.

Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz olarak başarımızın müşterilerimize olan bağlılık ve onların memnuniyetinden kaynaklandığına inanıyoruz. Bu nedenle, müşterilerimizin ilk tercihi haline geldiğimizden emin olmak için sürekli gelişiyoruz.

AirBag Kontrolü Yapan Tek Firma – Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz İzmir
AirBag Kontrolü Yapan Tek Firma – Airbag Kontrolü Yapan Ekspertiz İzmir
Arayın
Konum